Intensieve veehouderij nog niet helemaal van de baan

Intensieve veehouderij Groningen

Het nieuwe Provinciaal omgevingsplan van de provincie Groningen (ontwerp POP-3) sluit de nieuwe vestigingen van intensieve veehouderijbedrijven uit. Wel lopen er nog vijf vestigingsprocedures die onder de oude wetgeving werden aangevraagd. De Milieufederatie Groningen vecht deze langs juridische weg aan.

Net als de milieufederatie vindt nu ook de provincie Groningen dat nieuwe intensieve veehouderijbedrijven ongewenst zijn. Het concept van het nieuwe Provinciaal omgevingsplan sluit dat dan ook uit. Op een aantal locaties in Groningen lopen echter nog vestigingsprocedures die onder het oude POP werden aangevraagd. Het gaat om de vestiging van vijf bedrijven in de gemeenten Eemsmond, Stadskanaal en Reiderland.

De Milieufederatie Groningen vecht deze aanvragen aan omdat zij vindt dat vestiging van de bedrijven schadelijk is voor het milieu en niet passen in het Groninger landschap. Zou de milieufederatie deze procedures niet voeren, dan is de komst van vijf intensieve varkenshouderijbedrijven zo goed als zeker.

Overbelasting
Intensieve veehouderij is een niet-duurzame vorm van landbouw. De Milieufederatie Groningen vindt dat uitbreiding daarvan voorkomen moet worden. Grote varkens-, kippen- en kalverbedrijven zorgen voor stank- en geluidsoverlast. De bedrijven ontsieren ook het landschap en tasten natuur en milieu aan door een hoge ammoniakuitstoot. Het nieuwe POP sluit uitbreiding van intensieve veehouderij uit om aantasting van de belevingswaarde van het buitengebied te voorkomen. Bovendien gaat deze vorm van landbouw gepaard met intensief en zwaar transportverkeer naar deze bedrijven. De provincie wil niet dat dit leidt tot overbelasting van het plattelandswegennet.

Om een intensieve veehouderij te beginnen zijn twee verschillende vergunningen nodig. Een bouwvergunning en milieuvergunning. Zonder een van beide vergunningen mag nog niet worden gebouwd en geboerd. Tegen het verlenen van beide vergunningen kan bezwaar gemaakt worden.

Eemsmond
De Milieufederatie heeft, samen met Stichting de 'Beer is Los', bezwaar gemaakt tegen het verlenen van een bouwvergunning voor de vestiging van twee bedrijven in de gemeente Eemsmond. Ook landbouwers en inwoners van Uithuizen verzetten zich tegen de komst van deze varkenshouderijen. De bouwvergunningen voor deze bedrijven werden aangevraagd in 1997, vlak voordat de gemeenteraad besloot om intensieve veehouderijen niet toe te staan.

Op grond van de wetgeving gaf de provincie Groningen al eerder de milieuvergunningen voor deze varkensstallen af. Tegen deze vergunningen loopt momenteel een beroepsprocedure bij de Raad van State, omdat de Provincie dat besluit heeft genomen op basis van de milieuwetgeving van tien jaar geleden. De Milieufederatie Groningen en ‘De Beer Is Los’ vinden dit een vreemde situatie. Onder de huidige wetgeving zouden deze vergunningen niet eens verleend kunnen worden vanwege de uitstoot van schadelijke stoffen.

Stadskanaal
Ook tegen het verlenen van een bouwvergunning voor de vestiging in de gemeente Stadskanaal maakte de Milieufederatie Groningen bezwaar. Dit bedrijf heeft een storende werking op de beleving van het buitengebied en een schadelijke invloed op natuur en milieu. Bovendien voldoet het niet aan de eisen van welstand die de gemeente Stadskanaal stelt aan gebouwen.

Reiderland
Onlangs werd bekend dat de gemeente Reiderland de Carel Coenraadpolder vrij wil houden van intensieve veehouderij. Voor deze polder ligt er echter wel een vergunningaanvraag op tafel voor een megamesterij. De aanvrager van deze vergunning heeft ook een andere varkensstal in de gemeente Reiderland. Ook hiervoor loopt een vergunningsaanvraag.

Tegen beide milieuvergunningen startte de Milieufederatie een procedure bij de Raad van State. De gemeenteraad van de gemeente Reiderland wil de ondernemer nu voorstellen om in plaats van een nieuw bedrijf in de Carel Coenraadpolder, zijn bestaande bedrijf uit te breiden. Veel verschil maakt dat niet. Ook dat bedrijf ligt te dicht bij de Dollard en de uitstoot van schadelijke stoffen zal niet minder worden.

Voor de Carel Coenraadpolder zal het de situatie natuurlijk verbeteren. Omwonenden en bezoekers zullen minder last hebben van geur, lawaai en vele vrachtwagens. Het betekent wel dat voor andere locaties deze problemen alleen groter worden, waardoor het probleem zich alleen maar verplaatst.

Contactpersoon
Marjolijn Tijdens (m.tijdens@nmfgroningen.nl)



Meer in dit thema...


Deze pagina is gepubliceerd op 30 maart 2009
A+
Ontvang l!cht op groen!
Geef uw naam en email op en u ontvangt minstens zes keer per jaar onze digitale nieuwsbrief!
> Meer info
> Meld je aan
Groene agenda
10
feb
Lezing van Leon Luijten over de resultaten van tien jaar natuurontwikkeling in gebieden als de Westerpolder, Woudbloem en Tetjehorn.
18
feb

Binnenkort meer informatie.


Org: Het Groninger Landschap

> meer agenda items